close
تبلیغات در اینترنت
--> گواهینامه HACCP

شرکت EQS - صدور گواهینامه ایزو

خانه / عناوين سايت

به دنبال خواسته هاي شما

Post Image

گواهینامه HACCP

ارسال شده در : جمعه 25 تير 1395

گواهینامه HACCP

امروزه به منظور کنترل صحيح مواد غذايى و پيشگيرى از بيمارى هاى ناشى از مصرف غذاى آلوده اجراى سيستم HACCP به معناى تجزيه و تحليل خطرات و نقاط کنترل بحران مطرح است. (نقاطى از زنجيره توليد که در آنها امکان مخاطره سلامت مصرف‏کننده وجوددارد را نقاط بحرانى نامند). HACCP در حقيقت ابزارى است براى بازرسى نظارت و کنترل بهداشتى مواد غذايى.)

در HACCP، ايمنى غذايى هميشه در اولويت قرار مى گيرد و مؤثرترين راه نيز براى ايمنى مصرف مواد غذايى است. روش HACCP يکى از مهم‏ترين روش‏هاى نظارت بر کيفيت در صنايع غذايى است.

با اجراى صحيح اين روش، فرآورده‏ هاى غذايى از مرحله خريد مواد اوليه تا توليد و توزيع نهايى و مصرف مستقيم مصرف‏ کنندگان مورد نظارت و بازرسى قرار مى گيرند.با اجراى اين روش در مجتمع‏ هاى توليدى مواد غذايى، سلامت و بهداشت جامعه انسانى از طريق کاهش ميکرو ارگانيسم‏هاى بيمارى زا تأمين خواهد شد.

با اجراى اين روش مى توان تمام عوامل خطرزاى بيولوژيکى، شيميايى و فيزيکى را درتمام فرآيندهاى مختلف توليد که شامل تهيه مواد اوليه، توليد، بسته‏ بندى، ذخيره‏ سازى و توزيع محصول نهايى است شناسايى و حذف کرد يا آنها را به سطح قابل قبول رساند.

در اين روش، عمليات بازرسى و نظارت قبل از توليد نهايى و در طى فرآيندهاى گوناگون توليد انجام مى گيرد، به اين ترتيب خطر آلودگى مواد غذايى به کمترين ميزان خواهد رسيد.

در روش HACCP، امکان نفوذ عوامل خطرزا به محصول نهايى و در نتيجه مصرف‏کننده به کمترين ميزان مى رسد و باعث افزايش سطح ايمنى و فرآورده ‏هاى غذايى مى شود.

از ميان روشهاي كنترل بهداشتي فرآيند توليد ، ‌روش تجزيه و تحليل خطرو كنترل نقاط بحراني كه به سيستم HAZARD ANALYSIS CRITICAL CONTROL POINT يا HACCP معروف است ، به عنوان يك سيستم كنترل ايمني از اهميت خاصي برخوردار ميباشد به طوري كه سازمان هاي بين المللي و اجرائي قوانين نظارت بر مواد غذائي به طور جدي نسبت به تداوم وپيشبرد اين روش در مزارع پرورشي حيوانات ودرپروسه تهيه غذاهاي مورد نياز انسان تاكيد دارند

نظام HACCP كليه خطرات ونقاط بحراني را درطول زنجيره توليد ، عرضه و مصرف ونيز بيماريهاي ناشي از مصرف توليدات را بوسيله گروه HACCP كه از اطلاعات علمي ومديريتي كافي برخوردار هستند مورد بررسي قرار مي دهد وخطرات احتمالي را كه درطول مراحل توليد سلامت مواد غذائي را تهديد ميكند ، تعيين وبه طور دقيق اندازه گيري مي نمايد

مزایای پیاده سازی HACCP

اطمینان از سلامت محصولات و عدم آلودگی آنها

ایجادفرصت های تجاری بین المللی

ایجاد اطمینان در مشتریان و نهاد های قانونی مانند اداره نظارت بر مواد غذایی و اداره استاندارد

بهبود یک سیستم مدیریت در سازمان

جلوگیری از ایجاد ضایعات در تولید و تحویل محصول ناسالم به مشتری

ایجاد فرهنگ پیشگیری بجای اقدام اصلاحی

رفع محدودیت های ناشی از تکیه تنها به بازرسی و آزمایش

صرفه جویی در هزینه ها

قابلیت اجرا در تمام فرآیندهای تولیدی

اخذ haccp به این مفهوم است که سازمان یا شرکت مربوطه یک توافق بین المللی را قبول کرده است که طی این توافق تجزیه و تحلیل خطرات و کنترل نقاط بحرانی سیستم ایمنی غذایی مورد بررسی قرار می گیرد .در این گواهینامه ایمنی مواد غذایی از نظر میکروبیولوژی مورد تحلیل قرار گرفته و کل ریسک سلامت مواد غذایی برطرف خواهد شد.

Image

comments

Image

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی